Władca pierścieni z Taniej Książki” J. R. R. Tolkiena to najbardziej znaczące dzieło w historii współczesnej literatury fantastycznej. Magiczny świat Śródziemia od dziesiątek lat porywa kolejne pokolenia fanów. Ważnym jego elementem są czarodziejskie Pierścienie Władzy, od których wywodzi się zresztą tytuł powieści. Czym jednak dokładnie były te potężne przedmioty?

Historia Pierścieni Władzy

Zaklęte pierścienie o magicznych właściwościach były w Śródziemiu dość powszechne, jednak żaden z nich nie mógł się równać z dwudziestką najpotężniejszych, zwanych Pierścieniami Władzy. Klejnoty te zostały wykute w Drugiej Erze przez elfickiego kowala Celebrimbora, za namową Władcy Ciemności, Saurona. Trzy z nich – Nenyę, Naryę i Vilyę – otrzymali władcy elfów, siedem – królowie siedmiu krasnoludzkich rodów, a dziewięć – wodzowie ludzi. W tajemnicy przed wszystkimi powstał jednak jeszcze jeden pierścień, zwany Jedynym. Ukuł go własnoręcznie sam Sauron, w ogniach Góry Przeznaczenia. Ten potężny Pierścień władał wszystkimi pozostałymi i potrafił narzucić im swoją wolę. Dzięki jego mocy Sauron w krótkim czasie podbił niemal całe Śródziemie. Dziewięciu królów ludzi, którzy otrzymali po pierścieniu, zmieniło się w Nazgule – przerażające upiory, służące Czarnemu Władcy. Z siedmiu pierścieni podarowanym krasnoludom Sauron odzyskał tylko trzy, bowiem cztery pozostałe zagarnęły i zniszczyły smoki. Trzy pierścienie elfów były jednak w dużym stopniu odporne na działanie Saurona.

Trzy Pierścienie królów elfów – nietknięte dłonią Saurona

Narya, Nenya i Vilya, choć powstały z inicjatywy Czarnego Władcy, potrafiły opierać się władzy jego Jedynego Pierścienia. Wynikało to stąd, że Sauron nigdy ani przez chwilę nie miał ich w posiadaniu i nie przelał do nich swojej woli. Dzięki temu władcy elfów mogli korzystać z magii swoich pierścieni, by bronić się przed mrokiem Saurona. Kiedy jednak pod koniec Trzeciej Ery Sauron powrócił, elfowie stanęli przed trudnym wyborem – aby pokonać Władcę Ciemności, konieczne było zniszczenie Jedynego Pierścienia, co jednak pociągnęłoby za sobą utratę mocy przez trzy pierścienie i zmierzch magii elfów. Ostatecznie poświęcili oni swoją moc, by ratować świat przed wieczną ciemnością.